Na stronach poświęconych Homo erectusowi opisywałem znaleziska obrazujące działania naszego przodka. W przetworach cieplnych mięs i surowców roślinnych wynalazłem procesy na związkach organicznych zapisane w kamieniach.To procesy śmierci komórek, gnicia, rozkładu łańcuchów węglowych w tłuszczach i niszczenia (denaturyzacji) białek w bardzo krótkim albo bardzo długim czasie. To procesy chemiczne na węglu i pochodnych rozkładu związków węgla, które Homo erectus rozpoznał i zastosował do produkcji sztucznego tworzywa. Te procesy zachodzą także na zimno w tkankach organicznych przez lata i miliony lat, i z geologią nie mają nic wspólnego.

Znalezisko materii organicznej – skamieniałość - jest obrazem tych procesów chemicznych zatrzymanym w czasie ich przemian. Zajmuje się tym geologia i paleontologia, stwierdza, co to jest w tym momencie. Bez żadnej refleksji, bo tego nie rozumie. Archaizmy sprzed wieków – fosylizacja i petryfikacja – opuszczają moje strony. To tylko skróty myślowe, które nie dotyczą materii organicznej. A ten rozdział przedstawia, jak do tego doszło.

Strony dobrane tematycznie ze stron;

Homo erectus – cywilizacja.

Homo erectus – przewodnik po skamieniałościach Paleolitu.

Żeby uczeni nie musieli szukać pośród ok. 150 esejów.

Daty wyznaczają stan wiedzy autora w określonym czasie. Ja nie odkryłem Eureki, dochodziłem do tego latami tak, jak zdobywałem nowe, tak musiałem weryfikować stare znaleziska.

27.06.2017 – autor.


Uwaga – linki do stron są pod tytułami pisanymi małymi literami a nie wielkimi!

Translate

Odlewanie krzemieni odc.16.

Odlewanie krzemieni odc.16.


Tłuczek – korespondencja.
Wczoraj w Internecie trafiłem na stronę, na informację o konferencji naukowej w Krzemionkach.
Konferencja dotyczyła dostojnych naukowców a nie naszych przodków, czyli towarzystwa wzajemnej adoracji. Informacja była ogólna ale jedna jedyna fotografia artefaktu zwróciła moją uwagę. Ujawniła całą niewiedzę tego towarzystwa na temat sztucznego krzemienia.
Bo na zdjęciu była zilustrowana czynność odłupywania od bryły krzemienia odłupka, płaskiego wióra. Narzędziem do tej obróbki była obrobiona w klin końcówka rogu jelenia. W tej operacji technologicznej brakowało mi narzędzia do pobijania owego narzędzia z rogu.
Przyglądam ja się owej bryle krzemienia i co ja widzę.
Widzę na przełomach kamienia białe plamy słabo rozmieszanego utwardzacza. Na powierzchniach przełomów jasnoniebieski matowy nalot czyli obecność cząsteczek utwardzacza w masie tworzywa, wszystkie widoczne powierzchnie przełomów są matowe a charakterystycznych dla odłupań krzemienia promienistych muszlowych fałd brak.
Przecież w Waszych księgach stoi zapisane, że krzemień (naturalny i tylko taki znany nauce) ma przełom;
- czarny,
- muszlowy,
- i błyszczący – czy Wy tego nie widzicie?
Zatem przestańcie stwierdzać autorytatywnie a zacznijcie przyglądać się temu, co trzymacie w dłoniach.
Dobrze się stało, że pokazaliście ten „krzemień” całemu Światu, bo akurat w kieleckim były zarówno krzemienie naturalne jak i sztuczne. A to za przyczyną Homo erectusa, który sztuczne krzemienie produkował i to na dużą skalę, bo na wymianę czyli handel.
Z tego, co dotarło do mnie w materiałach krzemiennych, wiem, że w kieleckim i okolicach Częstochowy nasz przodek produkował bryły czystego sztucznego krzemienia i krzemień pasiasty, który też był materiałem do produkcji narzędzi tnących odłupków, siekier itp. a w nadwyżkach do zbycia.
Inne wyroby odlewane ze sztucznego krzemienia do mnie nie dotarły, nic mi o tym nie wiadomo.

fot. 1. Tłuczek z tworzywa krzemiennego, z lewej płaski obuch, z prawej wygodna do dłoni część chwytowa.

fot. 2. Widok z drugiej strony.

fot. 3. Kwadratowa prawie płaska powierzchnia obucha. Prawie, bo wycinana w tłuszczu, słoninie i oblepiana w glinie.


Ale w moim regionie odlewał ze sztucznego krzemienia i łączył w wyrobie narzędzia różnych zastosować i dzieła sztuki.
Właśnie dotarł do mnie tłuczek ze sztucznego krzemienia bardzo pasowny do Waszej ilustracji. Nie tłuk, nie młot bo trzonka brak ale tłuczek czyli obuch z uchwytem. Piszę pasowny, do służył do precyzyjnego uderzania i miał do tego potrzebną płaską powierzchnię obucha. Uchwyt ergonomiczny dopasowany do dłoni a i waga odpowiednia, bo duża. Wszystko w nim jest przemyślane i dopasowane. Mógł znajdować zastosowanie zarówno do pobijania narzędzi krzemiennych jak i w gospodarstwie do miażdżenia ziarna. Bo proste narzędzia znajdują wiele powszechnych zastosowań, takie właśnie wykonywał nasz przodek.

Docierają do mnie fotografie tłuczków krzemiennych analogicznych do współczesnych takich do tłuczenia i rozcierania w moździerzu. Długi uchwyt do trzymania w dłoni zakończony gałką czyli obuchem. Kształt stosowany przez setki tysięcy lat ale odlany lub ulepiony na gorąco. Rozejrzyjcie się po Waszych zbiorach, na pewno je znajdziecie. Może nawet uda Wam się zidentyfikować ich materiał, sztuczny krzemień – tworzywo o wyglądzie i właściwościach mechanicznych krzemienia.
Ale do tego trzeba przeczytać cykl „Odlewanie krzemieni” przynajmniej kilka pierwszych odcinków. Na początek wystarczy, nie musicie się męczyć nad struganiem gorącej masy sztucznego krzemienia ani łączenia (klejenia) gorących fragmentów w całość wyrobu.
Nie opisywaliście prezentowanej fotografii, nie wiem komu przypisujecie ten „krzemień” i pokazywaną technologię. Na bryły ze sztucznego krzemienia pozostawione przez Homo erectusa mógł natrafić zarówno człowiek neandertalski, jak i człowiek współczesny. Wskazuje na to także inna fotografia, siekierka wykonana z krzemienia pasiastego zamieszczona głębiej na stronie. Ale zamknięcie obrazu tłuczkiem Homo erectusa dopełnia technologię łupania odłupków w jego wykonaniu.
Dla ułatwienia pokażę kolegom obecność utwardzacza (mocznika) w sztucznym krzemieniu.
1. Minimalną i wystarczającą zawartość już znacie z mojego opisu, z Waszego okazu. Skutki działania tej małej dawki (i właściwej do wyrobu odłupków) są widoczne i opisane, różnice zewnętrzne w wyglądzie pomiędzy krzemieniem naturalnym a wyrobem sztucznym też. Bo Wasz egzemplarz różni się wyraźnie od krzemienia naturalnego.

fot. 4. Bardzo duży odłupek z materiału wybrakowanego przy odlewaniu krzemienia (sztucznego). Duża brązowa plama w centrum to skupisko mocznika. Skamieniało (zastygło) wraz z wyrobem. W odkrytym przełomie widoczne samoistne nasiąkanie utwardzaczem masy tłuszczu, bez mieszania.

fot. 5. W powierzchni zewnętrznej widoczny biały wypalony w żarze ogniska węgiel.

fot. 6. W odłupaniu widoczne dwa zjawiska;
- od dołu do góry nasycanie masy tworzywa mocznikiem podczas odlewania, faza I,
- od góry widoczne wypalenie cząsteczek węgla wgłąb wyrobu w ognisku, faza II.


2. Przesadzoną zawartość mocznika i skupioną w wyrobie, zastygłą w kamieniu ilustruje obrazek. Ta brązowa plama to stężony utwardzacz i skamieniały w środku tworzywa. Dodany do gorącego przegotowanego tłuszczu w nadmiarze. Nie mieszany, rozchodził się w materiale (tworzywie) samoistnie od środka do zewnątrz. Warstwy zewnętrzne słabo nasycone, bo temperatura warstw zewnętrznych spadała szybciej i gorzej absorbowała utwardzacz. Stąd kolor przełomu ciemniejący na brzegach.
Co więcej, cały wyrób jako wadliwy został wrzucony do ogniska. Ale zanim nagrzał się i rozpękł (w temp. 600-800 st.C), na powierzchniach zewnętrznych wypalił się węgiel z tłuszczów rozłożonych w gotowaniu. Stąd biały nalot na powierzchniach zewnętrznych tworzący nawet cieńszą lub grubszą warstwę, lub przenikania w głąb masy.

fot. 7. Przełom wyrobu z tworzywa krzemiennego po wyrzuceniu gazów.


3. Przesadzoną dawkę utwardzacza i wybuchłą w wyrobie ilustruje kolejny obrazek. Zalewanie chłodnym mocznikiem formy z gorącym (wrzącym) tłuszczem było niebezpieczne. Zdarzały się właśnie takie wypadki i nasz przodek o tym wiedział, używał odpowiedniej rury aby się nie poparzyć – pokazywałem fragment.
Podczas zalewania w kontakcie z gorącym tłuszczem następowało gwałtowne odparowanie utwardzacza, nagrzanie płynnego utwardzacza i przemiana w gaz (parę). Efektowny wybuch wyrzucił całą objętość zadanego mocznika przez otwór wlewowy. Ta forma mogła być nawet rozsadzona w czasie zalewania utwardzaczem, wypadek gotowy. W przełomie znaleziska widoczna jest pustka ale jej ściany nietypowe dla pustek w kamieniach. Na ściankach w kontakcie z gorącym tworzywem powstawały pęcherze agresywnego gazu. Pozostał też brązowy kolor ścianek pustki od cząsteczek stężonego mocznika.

fot 8. Obrazy klejenia (przylegania) klejonych na gorąco porcji, fragmentów tego wyrobu. Przykładane były gorące galaretowate fragmenty.

Na zdjęciach zwracam uwagę na to, że to znalezisko klejone było na gorąco z różnych porcji odlewanego tworzywa krzemiennego.
Tym to sposobem sprowadziłem Was na Ziemię przed pół milionem lat we władaniu Homo erectusa. I na zdrowie.
Rozśmieszę kolegów – w sztucznym krzemieniu nie ma ani grama krzemionki, a co jest? trzeba się wczytać w moje treści i w kamień, który akurat trzymacie w  rękach.
Myśleć! Myśleć a nie powtarzać książkowe głupoty i przytakiwać jeden drugiemu. Pozdrawiam wszystkich 17 autorytetów i każdego z osobna, życzę powodzenia w rozumowaniu krzemienia (sztucznego!).


Zapowiadam publikację książkową:
Homo erectus tu był…
Zeszyt 7. Sztuczny krzemień.
Historia odkryć tworzywa o wyglądzie i właściwościach mechanicznych krzemienia czyli ile jest krzemienia w krzemieniu.
Przyszedł czas, żeby ogarnąć wszystkie 150 publikacji na stronach a zacznę po swojemu czyli od końca. Bo jak nie przyobiecam, to książki nie wydam. Taki jezdem.
Moje podziękowanie dla znalazcy i ofiarodawcy tłuczka MD Andrzeja Lubaszko.


foto autor                                        s. hab. Roman Wysocki
01.04.2017 Bystrzyca k.Wlenia
Prawa autorskie zastrzeżone.

Homo erectus tu był… książka.

Homo erectus tu był… książka. : Epoka kamienia lanego. Zeszyt 7. Sztuczny krzemień. Historia odkryć tworzywa o wyglądzie i właściwości...